Gorczański Park Narodowy

gorczański park narodowy

Polska to niezwykle ciekawy i zróżnicowany przyrodniczo kraj. Na jej terenie znajdują się 23 parki narodowe a także niezliczona liczba parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody czy obszarów chronionego krajobrazu. Niektóre z nich, jak na przykład Tatrzański Park Narodowy, przyciągają setki tysięcy czy nawet miliony zwiedzających rocznie. Inne, chociaż zdecydowanie mniej popularne, także mogą pochwalić się piękną przyrodą i ciekawymi szlakami turystycznymi. Jednym z nich jest Gorczański Park Narodowy.

Opis Gorczańskiego Parku Narodowego

Gorczański Park Narodowy utworzony został w 1981 roku i miał za zadanie chronić przyrodę środkowej części Gorców, pasma górskiego leżącego w Beskidach Zachodnich. Gorce sąsiadują na północy z Beskidem Wyspowym, na wschodzie z Beskidem Sądeckim, na południu z Kotliną Nowotarską i Pieninami a na zachodzie z pasmem Orawsko-Podhalańskim. Znajdują się około 70 kilometrów na południe od Krakowa. Nazwa tego pasma górskiego pochodzi prawdopodobnie od słowa „gorzeć” oznaczającego wypalanie lasów pod pastwiska. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz wznoszący się na wysokość 1310 m n.p.m. i zaliczany jest on do Korony Gór Polskich.

Gorczański Park Narodowy – informacje podstawowe

Od 1 stycznia 2022 roku pobierana jest opłata za wstęp na całym terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Koszt to 7 PLN za bilet 1-dniowy, 14 PLN za bilet 3-dniowy i 35 PLN za bilet 7-dniowy. W ofercie są też karnety 3-miesięczne. Dzieciom, studentom, emerytom i osobom z niepełnosprawnościami przysługuje zniżka w wysokości 50%.

Na terenie parku poruszać się można jedynie po specjalnie wyznaczonych szlakach i ścieżkach.

Jakie szlaki znajdziemy w Gorczańskim Parku Narodowym?

Gorczański Park Narodowy, szlaki udostępnione dla zwiedzających są utrzymane w bardzo dobrym stanie. Różnią się one zarówno długością, jak i stopniem trudności, co sprawia, że każdy znajdzie tu szlak na miarę swoich możliwości.

Co pomoże nam w zaplanowaniu idealnej wycieczki po Gorczańskim Parku Narodowym – mapa. Znajdziemy tam wszystkie dostępne szlaki piesze, rowerowe czy konne.

Najpopularniejszym szlakiem pieszym prowadzącym na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz, jest niebieski szlak zaczynający się w Hucisku i biegnący przez polanę Średnie i Czoło Turbacza aż do schroniska pod Turbaczem. Szlak wyznaczono jeszcze przed II wojną światową. Na jego przejście zarezerwować trzeba co najmniej 2,5 godziny. Jest on też dosyć wymagający.

Jedną z krótszych tras będzie wędrówka szlakiem zielonym z doliny Kamienicy na Kudłoń. Na jej pokonanie wystarczy nam 1,5 godziny.

Zwierzęta i rośliny, które możemy spotkać w Gorczańskim Parku Narodowym.

Znajdziemy tu ponad 900 gatunków roślin naczyniowych i 250 gatunków mchów. Wiosną gorczańskie polany porasta szafran spiski, szerzej znany jako krokus. Zaobserwować można tu także gatunki rzadko spotykane, jak na przykład ciemiężyca zielona, rdest wężownik czy mieczyk dachówkowaty. Piętro pogórza porośnięte jest lasami mieszanymi, piętro regla dolnego porasta las jodłowo-bukowo-świerkowy a piętro regla górnego to bór świerkowy.

Gorczański Park Narodowy – zwierzęta

Teren Gorczańskiego Parku Narodowego zamieszkuje 46 gatunków ssaków. Są to między innymi: wilki, rysie, dziki, sarny, jelenie, lisy, borsuki, wydry, kuny i gronostaje. Raz na kilka lat można też zaobserwować zabłąkanego niedźwiedzia brunatnego. Oprócz tego występuje tu 9 gatunków nietoperzy i 130 gatunków ptaków. Najciekawsze z nich to: myszołów, pustułka, jastrząb i krogulec. Można tu też spotkać niezwykle rzadkiego w Polsce głuszca. Najliczniej występujące gady to: jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, padalec, zaskroniec, a także żmija. Najsłynniejszym z płazów jest salamandra plamista. Oprócz niej spotkać tu możemy także kumaka górskiego, żabę trawną i ropuchę szarą.

Jak wygląda podróż z psem do Gorczańskiego Parku Narodowego?

Gorczański Park Narodowy z psem – czy to dobry pomysł? Wybierając się na pieszą wycieczkę z naszym pupilem musimy ograniczyć się do szlaków, gdzie obecność psa jest dozwolona. Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego wyznaczono sześć takich odcinków. Są to trzy szlaki turystyczne i trzy szlaki spacerowe. Wybierając się na Turbacz do dyspozycji mamy turystyczny szlak czerwony, prowadzący z Rabki, przez Stare Wierchy, Turbacz aż do Zielenicy. Drugim szlakiem turystycznym udostępnionym dla czworonogów jest szlak niebieski znajdujący się w dolinie Kamienicy. Trzeci odcinek to szlak zielony zaczynający się w Koninkach, biegnący przez Tobołów, Obidowiec aż do Starych Wierchów. Trzy szlaki spacerowe znajdują się w dolinie Olszowego Potoku, dolinie potoku Turbacz i dolinie Łopusznej. Zawsze pamiętajmy by na terenie parku narodowego prowadzić psa na smyczy.

Gorczański Park Narodowy – ciekawostki i atrakcje

  • Gorczański Park Narodowy – symbolem jego jest salamandra plamista, która jest największym płazem ogoniastym zamieszkującym obszar Polski.
  • Gorczański Park Narodowy województwo małopolskie – znajduje się na terenie dwóch powiatów: limanowskiego i nowotarskiego.
  • Najbardziej znanymi osobami związanymi z Gorcami są Władysław Orkan i ks. Józef Tischner.
  • Górali żyjących na terenie Gorców zaliczamy do kilku grup etnograficznych: Podhalan, Górali Białych, Górali Pienińskich i Zagórzan.

Gorczański Park Narodowy – atrakcje

Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest zarządzany przez GPN Park Dworski hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej. Już w 1934 roku został on wpisany do rejestru zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ma on powierzchnię 19 ha i oddalony jest od głównego kompleksu GPN-u o 5 kilometrów.

Amatorów spędzania czasu na łonie natury ucieszy wiadomość, że na polanie Trusiówka w Lubomierzu-Rzekach i polanie Oberówka w Koninkach istnieje możliwość rozbicia namiotu i spędzenia nocy pod gołym niebem.