Babiogórski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce położone w południowej części Polski, w powiecie suskim i nowotarskim. Główną atrakcją utworzonego w 1954 roku parku jest Babia Góra, którą co roku odwiedza wielu turystów z Polski i z zagranicy. Miłośnicy gór znajdą tam również ciekawe ścieżki edukacyjne, liczne szlaki i kolej linową Mosorny Groń. A co jeszcze warto wiedzieć o Babiogórskim Parku Narodowym?
Jaka jest historia Babiogórskiego Parku Narodowego?
Babiogórski Park Narodowy obejmuje tereny znajdujące się po południowej i północnej stronie masywu Babiej Góry łącznie z najwyższym szczytem, którym jest Diablak i fragmentem stoków Pasma Policy. Historia powstania Babiogórskiego Parku Narodowego sięga XV wieku. W tym okresie to malownicze miejsce zostało opisane przez słynnego kronikarza Jana Długosza, a 100 lat później Babia Góra po raz pierwszy pojawiła się na mapach, za sprawą Marcina z Urzędowa. W drugiej połowie XIX wieku Babia Góra urzekła podróżnika i botanika Hugona Zapałowicza, który jest również założycielem jednego z pierwszych bieszczadzkich schronisk na Markowych Szczawinach. Babiogórski Park Narodowy został oficjalnie utworzony na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku. Wówczas jego powierzchnia wynosiła 16,37 km², a w roku 1997 obszar parku został powiększony do 3391,55 ha.
Jakie szlaki znajdziemy w Babiogórskim parku narodowym?
W Babiogórskim Parku Narodowym turyści znajdą aż 11 szlaków, dzięki którym można podziwiać okoliczną przyrodę. Każdy z nich charakteryzuje się innym stopniem trudności oraz odmienną długością i czasem przejścia. Spoglądając na mapę Białogórskiego Parku Narodowego, można dostrzec 2 szlaki żółte, 4 szlaki zielone, 2 szlaki niebieskie, 1 szlak czarny i 1 szlak czerwony oraz aż 3 szlaki narciarskie. Najdłuższa trasa turystyczna wynosi 14,5 km i zaczyna się na Polanie Krowiarki, a kończy w Przełęczy Jałowieckiej. Natomiast najkrótsza obejmuje dystans 1,5 km i prowadzi od Górnego Płaju do Sokolicy.
Zwierzęta i rośliny, które możemy spotkać w Babiogórskim parku narodowym.
Babiogórski Park Narodowy oferuje turystom wiele atrakcji. W tym miejscu można spotkać rzadkie zwierzęta i rośliny. Część z nich jest zagrożona wyginięciem i objęta szczególną ochroną. Do charakterystycznych zwierząt zamieszkujących Babiogórski Park Narodowy można zaliczyć rysie, wilki, niedźwiedzie brunatne, borsuki, gronostaje, salamandry plamiste, puchacze czy myszołowy. Warto podkreślić, że liczne badanie potwierdziły występowanie na terenach wokół Babiej Góry aż 4470 gatunków zwierząt. Babiogórski Park Narodowy znany jest również z niezwykle bogatej roślinności. Na terenie parku rosną rzadkie zioła, jarzębiny, świerki, róże alpejskie czy wiciokrzewy czarne. Na Babiej Górze występuje 5 pięter klimatyczno-roślinnych, a do zagrożonych gatunków roślin, które można spotkać na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, zalicza się: rogownicę alpejską, okrzyn jeleni, gnidosz Hacqueta i tojad mocny morawski.
Gdzie znaleźć informacje na temat pogody panującej w tym parku narodowym?
Wybierając się w góry, trzeba sprawdzić dokładne warunki pogodowe, by nie trafić na burzę z piorunami. Teren wokół Babiej Góry jest stale monitorowany, dlatego na wielu portalach internetowych turyści mogą znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat pogody panującej w poszczególnych częściach Babiogórskiego Parku Narodowego. Poza temperaturą warto również zwrócić uwagę na prędkość i kierunek wiatru, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne. Wszystkie wspomniane czynniki mogą mieć istotny wpływ na komfort turysty i jego wydolność podczas przemierzania wymagających górskich szlaków. Kolejnym ważnym parametrem jest także widoczność i indeks magnetyczny oraz stopień zachmurzenia i możliwość wystąpienia opadów.
Babiogórski park narodowy – zdjęcia
Choć Babiogórski Park Narodowy został już bardzo drobiazgowo opisany przez wielu podróżników, to jednak nic tak nie oddaje jego piękna, jak wyjątkowe zdjęcia robione o różnych porach roku. W internecie można zobaczyć bardzo ciekawe ujęcia z popularnych szlaków, które w niesamowity sposób ukazują okoliczny krajobraz. Babiogórski Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez znanych artystów zajmujących się fotografią podróżniczą, ponieważ można tam zrealizować unikalną sesję i stworzyć wspaniałe ujęcia do portfolio. Na terenie parku znajdują się również fotopułapki, które nagrywają dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, dzięki czemu osoby postronne mogą podglądać wilki, sarny, jelenie czy niedźwiedzie. W Babiogórskim Parku Narodowym turyści co roku robią wiele wyjątkowych zdjęć, które stanowią piękną i niezapomnianą pamiątkę na lata.
Wejście na Babią Górę nie jest przesadnie trudne, a z jej szczytu można podziwiać panoramę Tatr. Za wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego trzeba zapłacić, ale nie są to wygórowane kwoty, a seniorzy i uczniowie mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. Na szczycie często wieje i może być bardzo zimno, dlatego przed wyprawą należy odpowiednio się ubrać. Wycieczka po Babiogórskim Parku Narodowym to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu.