Wiele osób przejmuje się losem pszczół. Jeśli chcemy im pomóc, powinniśmy stworzyć w ogródku lub na balkonie tak zwaną łąkę kwietną, czyli azyl dla pszczół, motyli, trzmieli i innych owadów zapylających rośliny. Nie jest to trudne zadanie, a w ten prosty sposób możemy nieco pomóc planecie.
Rośliny miododajne – podstawowe informacje
Ten, kto chce dbać o swój ogród, powinien zadbać o obecność małych, skrzydlatych pomocników, czyli różnego rodzaju owadów, a przede wszystkim zapylających rośliny pszczół. Aby chętnie pozostały one w naszym ogrodzie, warto posadzić z myślą o nich rośliny miododajne. Dobrze, jeśli będą to wysiane mieszanki roślin nieinwazyjnych.
Jeśli ograniczamy się choćby tylko do jednej kwiatowej rabaty, warto posiać rośliny takie jak: lobelia, porcelanka plamista, przypołudnik stokrotkowy, pozłotka kalifornijska, portulaka wielokwiatowa czy werbena. Wszystkie one mają skłonność do samodzielnego naturalnego wysiewania się.
Gryka jako przykład rośliny miododajnej
Zakwita w sierpniu, po 80 dniach wegetacji, więc najlepiej wysiać ją w maju, nie wcześniej, gdyż jest nieodporna na przymrozki. Ponieważ dość późno kwitnie, pszczoły bardzo chętnie wykorzystują jej pyłek do gromadzenia zimowego zapasu.
Ludzie chętnie korzystają z dobrodziejstw gryczanego miodu. Gryka to roślina bardzo odporna i niewybredna glebowo, brak jej jednak odporności na przymrozki, a także suszę. Nie jest za to wrażliwa na różnorodność odczynów glebowych.
Rośliny miododajne: facelia
Facelia jest niezwykle miododajną rośliną. Dzięki korzeniom brodawkowatym wiąże w glebie azot z powietrza. Jest też doskonałym poplonem lub międzyplonem, bo znakomicie użyźnia ziemię pod trawnik. Jeśli ją wykopiemy i przekopiemy po wyrośnięciu, można to zrobić do 15 sierpnia.
Chcąc, by facelia została ozdobą naszej miododajnej łąki, warto wysiać ją do czerwca. Z rośliny tej można zebrać nawet do jednej tony miodu, co plasuje ją w pierwszej piątce najbardziej miododajnych roślin naszego klimatu. Sprawia to, że na pewno warto zakupić ją do swojego ogrodu.
Wyka siewna jako idealny przykład rośliny miododajnej
Kolejną rośliną, której pyłek jest znakomitą pożywką dla pszczół, jest wyka siewna. Ta płożąca roślina o delikatnych ciemnoróżowych kwiatach sprawdza się także jako znakomity poplon. Podobnie jak Facelia dzięki korzeniom brodawkowatym wiąże azot z powietrza. Można również użyźniać nią trawniki. Aby uzyskać ten efekt, wysiewamy jej nasiona, po czym po kilku tygodniach wyrośniętą, przekopujemy. Nie warto wówczas czekać do momentu kwitnienia.
Rośliny miododajne: gorczyca
To roślina dająca bardzo duży poplon i znakomity pożytek dla pszczół. Określa się ją jako fitosanitarną, gdyż redukuje obecność nicieni w glebie, wydzielając trujące dla nich substancje, co z kolei znakomicie przygotowuje glebę pod zasiew roślin okopowych m.in. buraków i ziemniaków. Równie zabójcza jest dla mątwika burakowego, który wyrządza szkody wszystkim roślinom kapustnym.
Rośliny miododajne: ogórecznik
Ta nieco zapomniana dzisiaj roślina ma wszechstronne zastosowania, jest odporna na przymrozki i nie posiada dużych wymagań glebowych. W kuchni możemy spożytkować młode liście i kwiaty ogórecznika jako dodatek do napojów, sałatek lub słodkich produktów.
Działa uspokajająco i przeciwzapalnie, a dzięki głębokim brodawkowatym korzeniom jest też świetnym poplonem. Ponieważ lubią ją wszystkie owady zapylające, warto postawić dla nich domek przy grządce tych roślin. Ogórecznik kwitnie obficie, jest też miododajny.
Znaczenie roślin miododajnych
Bez chwili zawahania się wypada stwierdzić, że rola roślin przyjaznych pszczołom jest ogromna. Oczywiście, można im jeszcze bardziej ułatwić życie, stawiając w ogrodzie lub przy domu domek dla owadów, ale trzeba jeszcze zapewnić zapylaczom odpowiedni posiłek.
Jeśli te warunki zostaną spełnione, to można powiedzieć, że na takiej „transakcji” zyskamy wszyscy. My będziemy mieć piękny ogród i świadomość dobrze wykonanej pracy, a owady będą miały zapewniony dostęp do pożywienia i będą mogły gromadzić pyłek, dzięki któremu setki kwiatów będą zrobić okolicę.