Trójmiejski Park Krajobrazowy to piękna sceneria, liczne głazy narzutowe, torfowiska oraz cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. W poznawaniu bogactwa tego miejsca pomagają nam liczne szlaki piesze i rowerowe, nie brak tu również ścieżek dydaktycznych, idealnych dla tych, którzy stawiają na edukacyjne wycieczki. Jakie atrakcje na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mogą zrobić na nas największe wrażenie?
Kacze Łęgi
W dolinie Kaczego Potoku nie brak przyrodniczych atrakcji, dzięki czemu każdy spacer po tej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego może się przemienić we wspaniałą lekcję przyrody. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Na okazałe jesiony i olsze, oraz na liczne gatunki roślin naczyniowych, w których gronie nie brak roślin typowych dla terenów górskich. Do najcenniejszych roślin występujących na terenie rezerwatu Kacze Łęgi zaliczają się m.in. kozłek bzowy, przetacznik górski oraz wiechlina odległokłosa.
Wąwóz Huzarów
Wąwóz Huzarów to malowniczy rezerwat leśno-florystyczny, który jest jednym z najważniejszych punktów w programie przyrodniczej wycieczki po Lasach Oliwskich. Kto odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł zobaczyć wiele gatunków rzadkich i chronionych roślin, takich, jak: manna gajowa, wyka leśna, podrzeń żebrowiec i widłak jałowcowaty. Całość prezentuje się wspaniale, a spacery w takim otoczeniu każdemu z nas sprawią wiele radości.
Kuźnia Wodna w Oliwie
Jednym z najcenniejszych zabytków, z jakimi możemy się spotkać w trakcie spacerów nad Potokiem Oliwskim, jest zabytkowa kuźnia wodna. Jest to jedyny obiekt tego typu w północnej części Polski, zatem ogromne zainteresowanie wizytą na jego terenie dziwić nie powinno. Kto odwiedzi Kuźnię Wodną, ten będzie mógł zobaczyć dawne koła wodne, piec grzewczy oraz potężne nożyce, wykorzystywane do cięcia żelaza.
Źródliska w Dolinie Ewy
Ten rezerwat przyrody jest miejscem idealnym dla tych, którzy kochają wędrówki po lesie. Tu, w rejonie Oliwy, można się też nacieszyć widokiem wielu ciekawych zbiorowisk roślinnych, m.in. szuwarami manny gajowej, nie brak tu również gatunków chronionych, wśród których pojawia się wawrzynek wilczełyko. Dodatkową atrakcją są tu źródliska Potoku Prochowego, które również warto odwiedzić w trakcie przyrodniczej wycieczki po tej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Kalwaria Wejherowska
Kto w czasie wycieczki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym będzie chciał odpocząć wśród cennych zabytków, ten koniecznie powinien wybrać się na teren Kalwarii Wejherowskiej. Jest to jedna z najstarszych Kalwarii na ziemiach polskich, a jej dzieje sięgają XVII wieku. Fundatorem większości kaplic był Jakub Wejher, znany też jako założyciel Wejherowa. Do dziś na terenie Kalwarii można ujrzeć 26 kaplic, uznawanych za najciekawsze przykłady stylu barokowego na terenie Pomorza. Całość prezentuje się wspaniale, a spacer w takiej scenerii może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.
Tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mogą oczarować każdego z nas. Bez względu na to, czy wypoczywamy na Kaszubach, czy w rejonie Gdańska lub Spotu, bez problemu będziemy mogli się dostać na jego teren. Takie wycieczki dostarczą nam niezapomnianych wrażeń, a czas spędzony na wędrówkach po parku z pewnością nie będzie czasem straconym.