Zero waste – zasady, wady, zalety. Poznaj ekologiczny trend
Ważne jest dbanie o planetę, ekologiczne zachowania. Wszystko po to, żeby życie było łatwiejsze. Bez śmieci, zmarnowanego jedzenia, wyrzucania działającego sprzętu i innych. Warto przyswoić dobre nawyki. Przeczytaj o nich więcej.
Historia zero waste
Bea Johnson była pierwszą osobą, która chciała zredukować śmieci w swoim życiu. Francuzka ze Stanów Zjednoczonych napisała książkę pt. „Zero waste home” przeczytaną przez spore grono osób. W zmianach pomagał mąż i dzieci. W swoim dziele wymieniła kilka kluczowych zasad, które stały się definicją tego stylu życia:
Po pierwsze: Refuse, czyli odmawiaj
Nie bierz ulotek reklamowych, które możesz obejrzeć w sieci. Próbki kosmetyków też nie są potrzebne. Po samej próbce nie będziesz wiedzieć, czy krem będzie dobry. Jednorazowe reklamówki zastąp swoją. Dostępne są ekologiczne torby na zakupy łatwe do prania i czyszczenia. Dzięki temu nie zaśmiecisz planety niepotrzebnymi rzeczami.
Po drugie: Reduce, czyli ograniczaj
Nie zastawiaj swojej przestrzeni czymś, co jest zbędne. Posprzątaj wszystko i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Ubrania można przerobić, sprzedać lub oddać. Książki zamienić na e – booki do czytania na specjalnym czytniku. Opakowania miej własne, na przykład kubek na kawę oferowaną w różnych miejscach. Do tego pojemnik na sałatkę na wagę. Kupuj produkty, które dostępne są bez opakowań. Przydadzą się też woreczki na warzywa i owoce ograniczające jednorazowe sitki foliowe.
Po trzecie: Recycle, czyli segreguj
Do odpowiednich kontenerów wrzucaj śmiecie. Ustawione w altanie śmietnikowej podpisane kolorowe pojemniki wskazują, gdzie co wrzucić. Papier, metal, szkło, plastik, bio i inne odpady trzeba segregować. Dbasz w ten sposób o środowisko. Nie wyrzucaj ubrań na śmietnik. Nie ma tam na to miejsca. Przeznaczone są do tego kontenery na odzież zapewniające jej ochronę przed deszczem, zniszczeniem. Z pojemników zabierana jest odzież i przetwarzana na nową lub sprzedawana w sklepach z używaną odzieżą.
Po czwarte: Repair, czyli naprawiaj
Nie musisz wymieniać sprzętu na nowy, jeśli da się go naprawić. Możesz też oddać komuś, gdy już potrzebujesz czegoś o lepszych parametrach technicznych. Staraj się robić wymiany z innymi. Na przykład na podręczniki szkolne dla dziecka. Dasz komuś komplet, aa ktoś tobie. Zaoszczędzisz i nic się nie zmarnuje.
W kosmetyczce
Kupuj kosmetyki w opakowaniach możliwych do przetworzenia. Istnieją także wielorazowe płatki kosmetyczne zapewniające mniejsze użycie. Patyczki wykonane nie z plastiku. Jeśli lubisz zrobić kosmetyki domowe z pomocą warzyw, owoców. Nie wszyscy jednak chcą używać mieszanek z lodówki.
Zero waste – co jeszcze możesz zrobić?
Na wycieczkę rowerową nie bierz wody w małej butelce z plastiku. Lepsza będzie wielorazowa butelka filtrująca z wodą z kranu. Tak samo zdrową,0 jak ta ze sklepu. Filtruje ją specjalny filtr wymienny dostępny w sklepach. Jednej butelki można długo używać. Nie używaj jednorazowych słomek, kubków, nie pij napojów z puszki.
Jeśli nie umiesz gotować, to jedz na mieście lub zamów posiłki na cały dzień pod drzwi. Sprawdzi się to u osób zapracowanych, nielubiących sklepów stacjonarnych. Wieczne kolejki zniechęcają wiele osób i słaba dostępność towaru w mniejszych sklepach.
Jak podróżować, by być zgodnym z filozofią zero waste?
Najlepiej nie samochodem, a jeśli to jedyna możliwość, to można zabrać ze sobą rodzinę, znajomych. Wtedy jednym autem jedzie kilka osób. Oszczędność benzyny, mniej spalin w powietrzu. Ekologiczne środki transportu pozwolą zaoszczędzić czas. Nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej. Dobrym pojazdem będzie hulajnoga elektryczna lub zwykła, którą można wygodnie i szybko jechać. Tradycyjną wygodnie się niesie i można wsiąść do tramwaju lub autobus.
Jak widać, zero waste to bardzo dobry trend. Sprzyja ograniczaniu konsumpcjonizmu. Jedzenia tego, co zdrowe i niekupowania zbyt dużo. Ekologia, dbanie o planetę jest istotne dla osób w różnym wieku. Mieszkamy tu i chcemy, żeby było czysto.